Gyökérkezelés

Gyökérkezelés – a fog megmentésének fájdalommentes módja

A gyökérkezelést sokan tartják az egyik legfélelmetesebb fogászati beavatkozásnak, pedig ma már teljesen fájdalommentesen és biztonságosan elvégezhető. Korábban, ha egy fog súlyosan begyulladt vagy nagyon mélyen szuvas volt, gyakran csak a foghúzás maradt megoldásként. Napjaink modern technológiáinak köszönhetően azonban még az erősen sérült fogak is megmenthetők.

Ebben a cikkben elmondjuk, milyen problémák esetén szükséges és hogyan zajlik maga a kezelés, és mi történik a beavatkozás után valamint elmagyarázzuk miért fontos a fog megmentését választani a foghúzás helyett.

Gyökérkezelés fájdalommentesen

A gyökérkezelés célja

Megszüntesse a fájdalmat, megállítsa a fertőzés terjedését, és így megmentse a fogat. Ha egy fog belsejében található szövet (fogbél) begyullad vagy elhal, komoly fájdalom léphet fel, ráadásul a fertőzés a fog gyökerének környékére is átterjedhet. A kezelés során ezt a gyulladt vagy fertőzött szövetet távolítjuk el a fogból, ezzel megszüntetjük a fájdalmat és megállítjuk a fertőzés terjedését. A végén lezárjuk a gyökércsatornákat, így megakadályozzuk, hogy újra baktériumok juthassanak a fogba.

Fontos tudni, hogy ez egy fogmegtartó kezelés, tehát a célja, hogy minél tovább megőrizzük a saját fogunkat. Egy sikeres beavatkozás után a fog továbbra is alkalmas marad rágásra, esztétikailag sem változik meg, és elkerülhetjük a foghúzás kellemetlen következményeit.

A saját fogunk megőrzése hosszú távon mindig kényelmesebb és előnyösebb megoldás, mint egy műfogsor, híd vagy implantátum. Ezzel megelőzhetjük a foghiány okozta további problémákat, például a szomszédos fogak elmozdulását, harapási gondokat vagy az állkapocscsont leépülését.

Összességében tehát a célunk, hogy megszüntessük a fájdalmat és a gyulladást, miközben megmentjük a fogat, amely így még hosszú éveken vagy akár évtizedeken át problémamentesen szolgálhatja Önt.

Mikor van szükség gyökérkezelésre?

Akkor szükséges, amikor a fog belsejében található élő szövet (fogbél) súlyosan megsérül vagy fertőzés alakul ki benne. Ennek a leggyakoribb okai a következők:

Mély fogszuvasodás: Ha egy fogat nem kezelünk időben, a lyuk egyre mélyebbre terjedhet, és eléri a fog közepén lévő gyökeret. Ilyenkor baktériumok kerülnek a fog belsejébe, fertőzést és gyulladást okoznak, amely erős fájdalommal járhat. A legjobb megoldás arra, hogy a fogat megmentsük és a fájdalmat megszüntessük.

Fogbélgyulladás: Ha a fog gyökerében lévő szövet begyullad vagy elhal, gyakran heves, lüktető fájdalom alakul ki, ami nyugalmi állapotban  sem csillapodik. Ezt okozhatja egy mély tömés, többször ismételt fogászati kezelés vagy nagyon kiterjedt fogszuvasodás is. Gyökérkezeléssel ilyenkor a fájdalmat hatékonyan lehet megszüntetni, és megelőzhető, hogy a fertőzés továbbterjedjen.

Bakteriális fertőzés és tályog: Ha baktériumok jutnak a fogbélbe és elszaporodnak, kialakulhat egy fájdalmas gyulladás, amit gennygyülem (tályog) kísér a fog gyökere körül. Ez súlyos fájdalommal, duzzanattal, akár az arc feldagadásával is járhat. Eltávolítjuk a fertőzött és gennyes szöveteket, alaposan kitisztítjuk a gyökércsatornákat, és megakadályozzuk a fertőzés továbbterjedését.

Fogtörés vagy baleseti sérülés: Ha egy fog baleset, ütés vagy sérülés miatt megreped, letörik vagy súlyosan sérül, előfordulhat, hogy a belsejében lévő fogbél is károsodik vagy elhal. Ez pedig szintén fertőzéshez vezethet. Ilyenkor a fog megmentésének egyetlen esélye sok esetben a gyökérkezelés.

Korona előtti gyökérkezelés: Bizonyos helyzetekben, például nagyobb szuvasodások vagy erősen sérült fogak esetén koronát kell készíteni. Ilyenkor szükség lehet az eljárásra, hogy a fog hosszú távon is  megmaradjon.

A gyökérkezelés lehetőség arra, hogy egy fertőzött vagy súlyosan károsodott fogat megmentsünk. Ha időben gyökérkezeljük a fogat, elkerülhető a húzással és a pótlással járó kellemetlenség.

Gyökérkezelés menete – Stressz és fájdalommentes folyamat

A gyökérkezelés hallatán sokan azonnal megijednek, pedig ma már korszerű eszközök és fájdalomcsillapító technikák állnak rendelkezésünkre, hogy ez az eljárás stressz és fájdalommentes legyen. Elmondjuk lépésről lépésre, mi történik egy gyökérkezelés során, hogy eloszlassuk félelmeit.

1. Érzéstelenítés: Először helyi érzéstelenítőt adunk a fog környékére, hogy Ön teljesen fájdalommentesen élje meg a kezelést. Az érzéstelenítő beadását megelőzően egy ízesített zselével tesszük szinte fájdalommentessé még az injekció beadását is.

2. Fogbél (pulpa) eltávolítása: A fog felső részén egy kis furatot készítünk, hogy elérjük a gyulladt vagy fertőzött fogbelet. Ezen keresztül eltávolítjuk a beteg szöveteket és az érintett idegeket, amivel megszüntetjük a fájdalmat.

3. Gyökércsatornák tisztítása és formázása: Speciális, vékony gyökérkezelő eszközökkel alaposan kitisztítjuk a gyökércsatornákat, eltávolítva a fertőzött részeket. A csatornákat formázzuk is, hogy később jól zárhatóak legyenek.

4. Fertőtlenítés és gyógyszeres lezárás: Ezután fertőtlenítő folyadékkal alaposan átöblítjük a csatornákat, elpusztítva minden baktériumot. Súlyosabb fertőzés esetén gyógyszeres tömést helyezünk be, majd ideiglenesen lezárjuk a fogat. Ha a fertőzés enyhébb, azonnal végleges tömés is kerülhet a csatornákba.

5. Gyökértömés: Miután biztosan fertőzésmentes a csatorna, végleges gyökértömést készítünk egy speciális anyaggal (guttaperchával), amely hermetikusan lezárja a gyökércsatornákat. Ez megakadályozza, hogy a fog később újra fertőződjön.

6. A fog felső részének helyreállítása: Végül helyreállítjuk a fog felső, látható részét. Kisebb hiány esetén esztétikus töméssel, nagyobb károsodás esetén betéttel (inlay/onlay) vagy koronával erősítjük meg a fogat. Gyökérkezelt fogaknál különösen ajánlott korona készítése, mert ezek a fogak törékenyebbek lehetnek. A korona védi, erősíti és eredeti formáját is visszaadja a kezelt fognak.

Teendők a gyökérkezelés után 

Gyökérkezelés után néhány fontos tanácsot érdemes betartani, hogy a gyógyulás problémamentes legyen:

Fájdalomcsillapítás: Pár napig enyhe fájdalom vagy érzékenység előfordulhat a kezelt fog körül. Ez teljesen normális reakció. A kellemetlen érzés napról napra csökkenni fog, és vény nélkül kapható fájdalomcsillapítókkal könnyen kezelhető. Ha viszont a fájdalom nem múlik el, vagy erősödik néhány nap után, mindenképp jelezze felénk, mert előfordulhat, hogy további kezelésre lesz szükség.

Étkezés és rágás: A gyökérkezelt fogat ne terheljük egészen addig, amíg meg nem kapja a végleges tömést vagy koronát. Az első napokban próbáljunk a másik oldalon rágni. Válasszunk inkább puha ételeket, és kerüljük a nagyon forró vagy nagyon hideg ételeket, italokat, mert ezek irritálhatják az érzékeny fogat. A ragacsos vagy kemény ételeket (például karamella, mogyoró) is kerüljük, mivel ezek meglazíthatják az ideiglenes tömést.

Szájhigiénia: Gyökérkezelés után különösen fontos a jó szájápolás, hogy elkerüljük a fertőzéseket. Mossunk fogat naponta kétszer alaposan, és használjunk fogselymet is. Figyeljünk arra, hogy a kezelt fog környéke mindig tiszta legyen. Antibakteriális szájvízzel kiegészíthetjük a fogápolást, hogy csökkentsük a baktériumok számát.

Pihenés: A kezelés utáni első egy-két napban érdemes kerülni a fizikai megerőltetést és a stresszt. A pihenés segíti a gyorsabb gyógyulást, és enyhíti a gyulladást.

Utóellenőrzés: Fontos, hogy mindig részt vegyünk az orvos által javasolt kontrollvizsgálatokon. Ilyenkor a fogorvos ellenőrzi a gyökértömés állapotát, esetleg röntgent is készít. Ha bármi panasza lenne a kezelt foggal kapcsolatban (például fájdalom, érzékenység), ezt jelezze a kontroll alkalmával vagy mielőbb hívja fel a fogorvost.

Miután a gyökérkezelt fog véglegesen lezárásra került (tömés vagy korona), újra teljes értékűen használható lesz. Ügyeljen rá, hogy a nagy töméssel ellátott fogakat ne terhelje túl: kerülje például a köröm vagy ceruza rágását, mert a gyökérkezelt fog idővel törékenyebbé válhat. Évente járjon fogorvosi ellenőrzésre, hogy figyelemmel tudjuk követni a fog hosszú távú állapotát. Megfelelő odafigyeléssel a gyökérkezelt fog akár évtizedeken át egészséges maradhat.

Gyökérkezelés árak – Miért éri meg anyagilag is a gyökérkezelés?

Bár első ránézésre a foghúzás olcsóbbnak tűnhet, hosszú távon valójában a gyökérkezelés éri meg jobban:

  • Fogpótlás költsége: Ha kihúznak egy fogat, azt előbb-utóbb pótolni kell, különben további problémák (például fogelmozdulás, harapási gondok) alakulhatnak ki. Egy fogpótlás – akár híd, protézis, vagy implantátum – sokkal költségesebb lehet, mint a gyökérkezelés. Egy implantátum beültetése például többszázezer forintos kiadás is lehet.

  • Gyökérkezelés költséghatékonysága: Egy gyökérkezelés ára függ attól, hogy hány gyökércsatornát kell kezelni, illetve milyen pótlás szükséges a fogra. Egy egyszerűbb kezelés 60–70 ezer Ft, egy bonyolultabb eset pedig 90–100 ezer Ft körüli összeg lehet. Ehhez még hozzáadódik a korona ára, amely általában további 70–100 ezer Ft. Összesen tehát körülbelül 100–200 ezer Ft-ba kerül a fog helyreállítása, ami még mindig olcsóbb, mint a pótlások jelentős része.

  • A saját fog értéke: Anyagi szempontokon túl az életminőség tekintetében is előnyösebb a saját fog megtartása. Egy jól kezelt saját fog kényelmesebb és biztonságosabb, mint bármilyen pótlás. Nem jár idegen test érzéssel, nem mozdul el, és a környező íny és csont is egészséges marad. Lelkileg is megnyugtató, ha nem egy műfoggal kell együtt élni.

Természetesen vannak komplikált esetek, amikor a gyökérkezelés nem sikerül, és végül mégis a fog eltávolítása szükséges. Ám általánosságban igaz, hogy a gyökérkezelés kockázata és költsége messze alacsonyabb, mint a fog elvesztésével járó pótlásoké.

Miért válasszuk a fájdalommentes gyökérkezelést a foghúzás helyett?

A gyökérkezelés napjainkban fájdalommentes fogászati kezelés lett. Ne hagyja, hogy a korábbi félelmek visszatartsák attól, hogy megmentse saját fogát! A korszerű érzéstelenítésnek köszönhetően ma már a gyökérkezelés szinte teljesen fájdalommentes.

Saját fogunk megtartása nagyon fontos érték: hosszú távon anyagilag is kedvezőbb megoldás, és jobb életminőséget is biztosít, hiszen megőrzi természetes mosolyunkat és a kényelmes rágás képességét.

Ha a fog állapota lehetővé teszi a gyökérkezelést, mindenképpen ajánlott ezt választani a foghúzás helyett. Egy gyulladt fog gyökérkezelésével gyorsan megszűnik a kínzó fájdalom, és az esetleges érzékenység is rövid időn belül elmúlik. Hosszú távon hálás lesz, hogy megtartotta saját fogát, amely megfelelő ápolással még hosszú évekig egészségesen szolgálhatja Önt.

Összefoglalva, a modern gyökérkezelés teljesen fájdalommentes és a legjobb megoldás, ha célja fogainak megőrzése. Bátran válassza ezt a kezelést a foghúzás helyett!

Kapcsolatfelvétel

Ne várjon tovább! Foglaljon időpontot kényelmesen online vagy hívjon minket telefonon!

Tudjuk, hogy az idő értékes, ezért rendelőnkben az időpontfoglalás rendkívül egyszerű és gyors.